Lunds konsthalls vänner

Lunds konsthalls vänner är en fristående förening bildad 1992 som stöder Lunds konsthalls verksamhet.

Teckning

Vill du bli medlem?

Årsavgiften är 250 kr och betalas in på bankgiro 5622-2144. Anmälan skickas till Paula Uddman, kassör i Lunds konsthalls vänner.

E-post: paulauddman@gmail.com

Som medlem i Lunds konsthalls vänner får du

  • Delta i cirka åtta konstresor/år.
  • Möjlighet att lyssna på intressanta föreläsningar.
  • Delta i besök på gallerier och unika konstsamlingar.
  • Gå på vernissager och visningar på Lunds konsthall.
  • Inbjudan till årsmöte med middag, vårfest och höstfest.
  • Delta i årsmötets närvarolotteri med konst och konsthantverk.
  • Stödja en ung lovande konstnär med stipendium.
  • Galleribesök med glögg i december.
  • Läs hela programmet på Lunds Konsthalls vänners webbplats

Föredrag på Lunds konsthall under vintern 2025

Torsdag den 27 februari kl 18

Föredrag om Tora Vega Holmström

Torsten Holmström berättar om sin nära släkting konstnären Tora Vega Holmström. Hon var dotter till folkbildaren Leonard Holmström som grundade Hvilans folkhögskola, som idag heter Tora Vega. Tora Vega var en pionjär inom den modernistiska konsten, föddes 1880 och utmanade tidens könsroller och beskrivs som allvarlig, djärv och rebell.

Torsdag den 13 mars kl 18

Föredrag om Thea Ekström

Konstkritikern och docenten Linda Fagerström, som skrivit en bok om konstnären Thea Ekström ger oss fler inblickar i hennes liv och verk.

Hjälpte informationen på denna sida dig?