Lunds konsthalls personal

Välkommen att kontakta oss!

Kontakt

Telefon: 046-359 52 95

E-post: lundskonsthall@lund.se
Mårtenstorget 3, 223 51 Lund
Hitta hit via karta

Personal


Åsa Nacking, konsthallschef

Chef och konstnärlig ledare

asa.nacking@lund.se

Madeleine Malmsten, kommunikatör

Marknadsföring och press

madeleine.malmsten@lund.se

Debora Voges, kurator

Utställningar och chefsstöd

debora.voges@lund.se

Emil Nilsson, kurator offentlig konst

Offentlig konst, nyproduktion och renoveringar

emil.nilsson@lund.se

Simona Dumitriu, vik. projektledare offentlig konst

Offentlig konst, nyproduktion och renoveringar

simona.dumitriu@lund.se

Paula Ludusan Gibe, kurator förmedling

Visningar, workshops, Lunds konsthall Play (föräldraledig tom 23 augusti))

paula.ludusangibe@lund.se

Linn Hübinette, vik. guide

Visningar, workshops, Lunds konsthall Play

linn.hubinette@lund.se

Elin Aspeklev, projektledare

Urban konst, vänföreningen

elin.aspeklev@lund.se

Olof Broström, teknisk samordnare

Utställningar och konstsamlingen

olof.brostrom@lund.se

Alvida Andersson, lokalvårdare / värd

alvida.andersson@lund.se

Lunds konsthall - en del av Lunds kommun